Encyclia vitellina
Synonim: Epidendrum vitellinum Lindl., Epidendrum vitellinum var. majus Veitch, Epidendrum vitellinum var. giganteum Warner, Epidendrum vitellinum var. autumnale G. Wilson.
Występowanie:
Meksyk, Gwatemala i Salwador. W Meksyku E. vitellina znajdowana jest na zboczach górskich skierowanych na Zatokę Meksykańską, w stanach Veracruz, Puebla, Oaxaca i Chiapas. Rosną zwykle epifitycznie w wilgotnych lasach sosnowo-dębowych, w lasach deszczowych i na zaroślach w obszarach roślinności karłowatej na terenach pokrytych lawą, na wysokościach 1400-2600 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 30°C i -1°C. Średnia wilgotność około 70% przez cały rok. Opady od 20 mm w styczniu do 244 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 16,3/4,6°C w styczniu do 22,9/10,7°C w maju. Okres kwitnienia: Przez cały rok z maksimum późną jesienią.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych jest oparty na danych z uprawy. W naturze Encyclia vitellina kwitnie zwykle od późnej wiosny do jesieni, ale znane są przypadki kwitnienia na początku zimy. Hodowcy donoszą o uprawie z sukcesem przy minimalnej temperaturze w pobliżu 16°C, ale rośliny będą prawdopodobnie zdrowsze i będą dłużej żyć, jeśli zapewnimy im warunki zbliżone do naturalnego siedliska. Gatunek ten uchodzi za łatwy w uprawie, ale jednocześnie sprawiający długoterminowe trudności w utrzymaniu w dobrej kondycji przez okres dłuższy niż kilka lat. Nie byliśmy w stanie określić, czy roślina ta rzeczywiście naturalnie żyje krótko, czy jej tendencja do krótkiego życia w uprawie jest wynikiem stresu, jakim jest uprawa w zbyt ciepłych warunkach.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Mały epifit o wzroście sympodialnym, osiągający 20-28 cm wysokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 2,5-6,4 cm wysokości. Gęsto skupione, wydłużone pseudobulwy mają ciemnozielony kolor, kształt od jajowatego do stożkowego i są nieco spłaszczone.
Liście:
2-3 liście wyrastają z wierzchołka każdej pseudobulwy. Są one podłużno-lancetowate, skórzaste, mają 15-23 cm długości i około 5 cm szerokości.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma długość 38-46 cm. Pęd kwiatowy pojawia się pomiędzy liśćmi na szczycie pseudobulwy, jest zwykle prosty, ale czasem może się rozgałęziać. Kwitnienie latem może występować na nowych pseudobulwach, a przy końcu zimy i wiosną na pseudobulwach, które wyrosły ostatniego lata.
Kwiaty:
4-15 w każdym kwiatostanie. Trwałe kwiaty mają do 6,4 cm średnicy, są płasko rozłożone i rzadko rozmieszczone na górnej połowie pędu kwiatowego. Szerokie, rozpostarte płatki obu okółków są ostro zakończone i mogą być koloru pomarańczowego, cynamonowo-czerwonego, ciemno-czerwonego lub cynobrowego. Wąska, o kształcie sztyletu warżka jest krótsza niż płatki, może być żółta lub pomarańczowo-żółta i może mieć pomarańczowo-czerwone kropki.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |